środa, 31 stycznia 2018

Pogrom Żydów w Wasiliszkach, Grodzieńszczyzna.

Mama moja mieszkała kilometr od Wasiliszek. W miasteczku tym znaczną część ludności stanowili Żydzi. Kiedy do Wasiliszek wkroczyli Niemcy, Polakom nie było z nimi źle, płacili za kwatery, jedzenie. Żydów aresztowywano i rozstrzeliwano nad dołami wykopanymi na polach. Jeden z dołów znajdował się w takim miejscu, że rodzina mamy mogła obserwować z okien co się tam działo. Spędzano rozebranych do bielizny mężczyzn i kobiety, ustawiano na brzegu dołów i rozstrzeliwano. Pełne doły trupów, lekko przysypane ziemią ruszały się długo, rozstrzelani więc żyli. Nie było sposobu aby im pomóc. Mama opowiadała, że Żydówki przed egzekucją były rozbierane w hali. Kiedy wyprowadzano Żydów na egzekucję, do pomieszczenia wchodziły Polki i ubierały się w pozostawione ubrania, po kilka warstw, aby wynieść jak najwięcej. Wniosek nasuwa się sam, czy Polacy współpracowali z Niemcami? Rozstrzeliwano sąsiadów przecież, a zbytniego lamentu z tego powodu nie było. Spora grupa Żydów uciekła i znalazła się w sąsiednich wioskach. Z relacji mojego ojca wiem, że w jego domu, w Radźwiłowcach ( 15km od Wasiliszek) przechowywał się staruszek. Jedno co pamiętam z jego opowiadania, że Pan ten kilka razy modlił się nawijając na rękę rzemyczek. Nie wiem co się stało ze staruszkiem. Na pewno żyje jeszcze ktoś w Wasiliszkach, kto mógłby coś o tym pogromie opowiedzieć, a może i mogiły na polu można odkryć. Dom mojej mamy wciąż stoi, widziałam go w 2000 roku. Może już wkrótce nie będzie wolno o tym pisać, dlatego to zrobiłam.

11 komentarzy:

 1. Każdy Polak wie, że w Polsce były niemieckie obozy koncentracyjne. Byli Polacy, którzy ratowali Żydów i dzięki ofiarności Polaków przeżyli hitlerowską okupację.
  Jednak były osoby a nawet grupy osób, którzy donosili na żydowskich sąsiadów, szantażowali, wymuszali haracze. To jest prawda i nic to nie zmieni. Chyba, że umrą wszyscy, którzy jeszcze pamiętają tamte czasy.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisałam tylko to, o czym opowiadali mi rodzice. Byli różni Polacy, do dziś tacy są. Jednak historii nikt nie wymaże, póki żyje pokolenie, które pamięta. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 2. Loteczko, to jest przerażające i wszyscy wiemy o tym, jak było, tylko nie mówi się tego głośno.
  To są smutne dzieje holokaustu, o czym niektórzy nie chcą pamiętać.
  Aż trudno mi o tym pisać.
  Dobrze, że napisałaś o tym, co zapamiętali Twoi Rodzice. Od swoich rodziców nigdy czegoś podobnego nie słyszałam.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okropnie zdenerwowała mnie, na siłę wprowadzana ustawa o holokauście. Pisał ją debil, celu jej zupełnie nie rozumiem. Cały świat wiedział, że to Niemcy mordowali, tylko Jaki musiał to nieudolnie zapisał. Czasami mam wrażenie, że w PiS-ie działają wrogie siły przeciw Polsce i Polakom. Nie wiem do czego jeszcze dojdziemy, przecież wszystkich nas nie zapuszkują za głoszenie prawdy. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
  2. Loteczko, a czego można się spodziewać po Jakim?
   Obecna partia rządząca potrafi sobie narobić wrogów. A co będzie, jeśli Kaczyński tak, jak obiecał, przeorze Polskę?
   Nawet Węgry się na nas wypną!
   Gorąco pozdrawiam.

   Usuń
 3. To były okropne czasy.
  Byli wtedy tacy Polacy, którzy Żydów ukrywali i tacy, którzy ich Niemcom wydawali. Wiele mi na ten temat opowiadała moja Mama.

  Loteczko - zapraszam Cię na mój nowy blog:

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nowy blog odwiedziłam. Co do tematu mojego posta, musimy głosić prawdę bez względu na to, jaka ona jest. Serdeczności zostawiam.

   Usuń
 4. Szacunek dla Ciebie za ten tekst. Trzeba mówić prawdę, nawet jeżeli jest niewygodna.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że żadna ustawa nie zamknie ust ludziom, którzy pamiętają, a ustawa PiSu wręcz je otwiera. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za ocalenie tej historii i opowiedzenie jej nam...
  Kłaniam nisko:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Napisz o tym, jak było za rządów PO - PSL, jako czasach praworządności i sprawiedliwości. Napisz o tym, ilu Żydów wydawało swoich rodaków na rzeź podczas Holokaustu.
  Po prostu - PISZ PRAWDĘ. Nie lewacką, czy prawacką; PRAWDĘ!
  Bo kłamać, kłamać, kłamać, już umiesz.

  OdpowiedzUsuń

Sposób komentowania:
Wybrać-Nazwa Adres URL
Wpisać nazwę w pierwszym okienku
Adres URL w drugim - czyli adres bloga.
Anonimowi- nazwę proszę pisać w komentarzu.