środa, 14 maja 2014

Po uroczystości   Uczestniczyliśmy w uroczystości Pierwszej Komunii św. naszej wnusi. Byliśmy zachwyceni przebiegiem ceremonii. Księża poświęcali całą uwagę dzieciom, rodzicom i rodzinie. Ksiądz opiekun wprowadził swobodną atmosferę, żartował z dziećmi i  uczestnikami mszy. Byłam zachwycona śpiewem pieśni z podkładem muzycznym trzech gitar. Okazało się, że na każdej mszy dla dzieci, panowie zapewniają gitarowy podkład muzyczny. Uważam, że nasza wnuczka miała szczęście trafić do przyjaznej parafii. Dzieci były skromnie ubrane, przeważnie w alby. Dziewczynki nie miały wyfiokowanych fryzur, czyli rodzice również stanęli na wysokości zadania.
   Nie mogę tego powiedzieć o naszym kościele. Nasłuchałam się w nim tylu politycznych kazań, które nie przystawały zupełnie do danej chwili. Na Komunii siostrzeńca, ksiądz nie rozmawiał z dziećmi, tylko opowiadał dyrdymały o ludziach wracających z Syberii, którzy na granicy nie o jedzenie prosili, tylko o komunię świętą. Wspominał coś o słońcu. Byłam pewna, że  za chwilę powie, że słoneczko zaświeciło dzieciom w dniu takiej ważnej uroczystości. Nic z tego. Powiedział, że gdyby to słońce zgasło, to byłoby u nas zimno tak, jak na Syberii.
   I tak nasi księża zniechęcili wielu ludzi do uczestniczenia w mszach.
                                           Spotkanie rodzinne również było przemiłe.


52 komentarze:

 1. Nikt tak ludzi nie zniechęcenia do Kościoła, jak jego urzędnicy, którym wydaje się, że zjedli wszystkie rozumy. Pocieszające jest jednak to, że pośród nich jest wielu naprawdę wierzących i prawych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnoszę wrażenie, że nie jest za dużo tych z głową dobrze myślącą. Zapominają się czasami jaką pełnią rolę.

   Usuń
 2. Komunia jest piękna zawsze jest piękną uroczystością.Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawie zawsze. To są fajne uroczystości i takie czyste. Pozdrawiam.

   Usuń
 3. Fakt, fajniej uczestniczy się we mszy na której ksiądz powie poruszające kazanie, w której oprawa jest piękna itd. Sama wolę chodzić na takie msze, ale tak szczerze powiedziawszy nie rozumiem jak można odwrócić się od kościoła przez jakiegoś mniej udolnego kapłana, bo w takim wypadku wychodzi na to, że to ksiądz staje się dla nas bogiem a prawdziwego Boga już na mszy nie widzimy. Chcielibyśmy aby księża byli idealni, żeby umieli powiedzieć takie kazanie żeby nam się podobało i żeby nie popełniali żadnych grzechów a to przecież człowiek jak my, może nie mieć talentu do przemawiania, może się trochę pogubić itd. Po pierwsze trzeba być miłosiernym i wybaczać a po drugie trzeba pamiętać że nie dla księdza tam przychodzimy tylko dla Boga, prawda? I wtedy na prawdę świat staje się dużo lepszy:) A poza tym moim wywodem to bardzo się cieszę że tak wszystko ładnie na komunii Księżniczki wyszło i że wszyscy są zadowoleni:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też uważam, ze ksiądz, to nie kościół, a Bóg jest nie tylko w świątyni. Ci, którzy nie chodzą do kościoła nie są wcale gorszymi katolikami, jeżeli potrafią modlić się w samotności, to pośrednik nie jest potrzebny. Jak się posłucha, ze księża wykorzystują seksualnie dzieci, to odbiera ochotę na kontakt z nimi. I tych przypadków jest za dużo, stanowczo za dużo. Wiem jaki masz stosunek do kościoła i szanuję go, ale szanuję również tych, którzy mają ciut odmienne zdanie. Z Tobą miło się dyskutuje, bo również rozumiesz. Serdeczności zostawiam.

   Usuń
  2. Oj nie wiem nie wiem czy miło, bo właśnie nie zawsze rozumiem, ale umiejętna dyskusja to wcale nie taka prosta sprawa, potrzeba dużo mądrości życiowej i przede wszystkim miłości a mi jeszcze i jednego i drugiego brak :D Ale dziękuję za cierpliwość:)

   Usuń
  3. Poznałam Ciebie jako młodą osobę w średniej szkole i zawsze uważałam Cię za rozsądnego człowieka. Nie zmieniam zdania, a różnica zapatrywań na niektóre sprawy, to wynik doświadczenia życiowego. Za kilka, kilkanaście lat, może i twoje zapatrywanie sie zmieni. póki co, idziesz dobrą drogą i tak trzymaj. Serdecznosci dla Ciebie zostawiam.

   Usuń
 4. Gratuluję pięknej i udanej uroczystości.
  Wnusia cudownie wyglądała.
  I Komunia Święta to uroczystość, którą pamięta się całe życie.
  Pozdrawiam bardzo cieplutko:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, Komunię pamięta się przez całe życie, nawet jak była uszyta sukienka. Oby te wspomnienia były dla każdego jak najpiękniejsze. Pozdrawiam.

   Usuń
 5. Księżniczka już u Pierwszej Komunii Świętej, jak ten czas leci. Będzie miała piękne wspomnienia. Pozdrawiam szczęśliwą Loteczkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Również pozdrawiam serdecznie. Księżniczka urosła i nawet nie spostrzegliśmy, jak szybko umyka czas.

   Usuń
 6. Piekna uroczystość.
  Wnusia ślicznie wyglądała .
  Cóż księża bywają różni...

  OdpowiedzUsuń
 7. Tak powinno być zawsze...Pierwsza Komunia Święta to najważniejsze wydarzenie w życiu dziecka...Pięknie wyglądała Księżniczka...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba rzeczywiście najważniejsza, bo pamięta się o niej przez wiele lat. Pozdrawiam niezapominajkowo.

   Usuń
 8. Witam Lotka!
  Piekne przezycie nieTylko sięcioeszyć tylko dla wnusi ale dla rodziców oraz dziadkow mnie czeka również uroczystość Pierwszej Komuni Świętej 18maja -wnuczek Kamil przystępuje do komunii.Tylko się cieszyć z podejścia księży do przygotowania i wlożony trud w tak ważnym dniu kazdego dziecka,wnusia jak zawsze cudowna serdecznie pozdrawiam calą rodzinę (odezwę się po uroczystości i remoncie generalnym kuchni)pozdrowienia śle Ola pisze komentarz z nowego domku Oli serdeczności

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ola najpewniej szczęśliwa w nowym domku i ma swój pokoik. Piękną uroczystość pamięta się przez całe życie, ale taka jak opisałam z Syberią w tle, pamięta się również. Życzę Wam pięknych przeżyć na Komunii wnuka. Pozdrawiam serdecznie, całuski dla Oli.

   Usuń
 9. Takie uroczystości na wiele lat pozostają w pamięci , a zwłaszcza gdy dotyczą naszych bliskich. Istotnie niektórzy księża potrafią wytworzyć atmosferę przyjazną i to na każdej mszy Dwa lata temu ostentacyjnie opuściłam msze w Świnoujściu właśnie , bo ksiądz kazał na tematy polityczne. Uważam , że to nie miejsce i nie ci odbiorcy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No widzisz? To moja parafia tak Cię ugościła. Oby jak najmniej było w Polsce takich świątyń i takich duszpasterzy. Uroczystość komunijna, to fajna gratka dla dużych i dla małych. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 10. Dobrze, że nie było rewii mody i dziewczynki nie musiały zerkać, jak która jest ubrana.
  Dla katolików najważniejsza powinna być sama ceremonia komunii.
  Serdecznie pozdrawiam, Loteczko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odniosłam bardzo pozytywne wrażenie i z ceremonii, z ubrania dzieci i organizacji przyjęcia rodzinnego. miło było spotkać się w gronie najbliższych osób. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
  2. Najważniejsze, że Księżniczka była szczęśliwa.
   Życzę miłej niedzieli.

   Usuń
  3. No miała przecież swoich własnych gości, musiała być szczęśliwa.Pozdrawiam.

   Usuń
 11. Pierwsza Komunia św. To dla wszystkich jest wielkie przeżycie.
  Dobrze, że u wnusi księża stanęli na wysokości zadania, potrafili wprowadzić miłą atmosferę. Najważniejsze, że kazanie nie było polityczne.
  Księżniczka wyglądała prześlicznie.
  Pozdrawiam bardzo serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ładnie wyglądały wszystkie dzieci, bo wszystkie są śliczne i grzeczne , przynajmniej w tym dniu. Na mszach białego tygodnia już tak cudnie nie jest, dzieciaki są rozbrykane i trzeba je temperować. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 12. loteczko, martwiłam się czy u was nie pada.
  to przecież dla was wspaniała uroczystość.
  te rewie mody już chyba wychodzą z "mody".
  serdeczności

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rewie chyba wychodzą z mody, masz rację. Było zimno, ale nie padało, na szczęście. Księżniczka była chora,więc baliśmy się aby nie przeziębiła choroby wirusowej. Była ciepło ubrana pod spodem. Pozdrawiam.

   Usuń
 13. Skromnie, taktownie i elegancko. Taką uroczystość warto zapamiętać na całe życie. Pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto i zapamiętamy ja na pewno. Było miło. Pozdrawiam.:)

   Usuń
 14. Jest jednak sentyment do dawnych czasów. Różne ma to podłoże. Jedni na pochód chodzili z własnej woli drudzy nie. W każdym razie świętowało się razem w grupie. U na fajna imprezą były Wianki na Wiśle w noc świętojańską i Święto Trybuny Ludu. Dzisiaj nic takiego nie ma. Wianki Na Wiśle podobały mi się. Była masa imprez i pokazów nad sama Wisłą. Gratuluję udanej imprezy komunijnej.
  U nas pogoda fatalna

  Piękne fotki. Pamiętam ja swoją Pierwszą Komunie. Wtedy bylo skromnie. I mam fotkę z tej Komunii. Cała czwórka dzieci chodziliśmy na religię. Nauka religii odbywała się w sali przy kościele. Więc miało sie kolegów ze szkoły, z podwórka i z religii :) To jak jest w społeczności kościelnej w dużej mierze zależy od księży. J jakoś złych księży nie miałem. Raczej dobrych i bardzo dobrych. Ale różnie to jest gdzie indziej.
  Hej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To miałeś szczęście, widocznie Warszawa ma swoje tradycje i dobiera sobie lepszych kapłanów, mądrzejszych. Też pamiętam moją Komunię. Była niezwykle skromna, dopiero rok byliśmy w Polsce, a ja chodziłam do piątej klasy. Sukienka skromna, przyjęcie również, mało gości, a prezentów zupełnie nie pamiętam, bo może ich nie było? Dziś dzieci otrzymują wypasione laptopy, aparaty, komórki i biżuterię. Każdy stara się aby dać pamiątkę na dłuższe lata. Nie wiem czy to dobre. Wnusia nie oczekiwała, że tyle dostanie, my również. Rodzina dość liczna, a małą wszyscy kochają. Fajnie jest wrócić myślami i do wianków na wodzie i do uroczystości Komunii i w ogóle lubię rozmyślać jak to życie upływało. Pozdrawiam Cię serdecznie.

   Usuń
 15. ۞•°*”˜۞˜”*°•۞
  ۞۞ WITAM ۞۞
  ۞ SERDECZNIE ۞
  ۞•°*”˜۞˜”*°•۞

  Dzisiaj dla Ciebie piszę,
  pozdrowienia z nadzieją,
  że radość w sercu gościsz,
  a oczy już się śmieją.
  Co Ci podarować
  w tym dzisiejszym dniu?
  Wiem – dam swoje uśmiechy,
  jak bukiet fiołków
  albo nawet cudowny zapach roż.
  Niech Cię zapach otuli,
  rozjaśni Twoją twarz,
  cudowny zapach róży
  zaniesie radosny wiatr.
  Na skrzydłach moich myśli,
  z tą rosą, co wesoło lśni,
  uśmiechy najpiękniejsze,
  wysyłam Tobie dziś

  ۞•°*”˜۞˜”*°•۞
  ۞MIŁEGO DNIA۞
  ۞ POZDRAWIAM ۞
  ۞۞ BUŹKA ۞۞
  ۞•°*”˜۞˜”*°•۞

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję za miłe wizyty i pozdrowienia. Życzę słonka i ciepłych dni na prace w ogrodzie.

   Usuń
 16. Tego dnia najważniejsza i tak była Wasza Księźniczka!!!!!

  Wiem jakie to ważne wydarzenie, bo rok temu to samo przechodziliśmy.
  Serdeczności i gratulacje dla Księżniczki i całej JEJ Rodziny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję i cieplutko pozdrawiam, wnuczka Twojego również.

   Usuń
 17. Witaj Lotka!
  Bardzo miła i wzruszająca uroczystość. Ja już pięć mam za sobą, a ile jeszcze przede mną?
  Pozdrawiam serdecznie.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja jedyna, bo mam tylko jedną wnuczkę, na więcej się nie zanosi. Cieszę się, ze ją mam, bo wnuki, to nasza radość i uśmiech. Pozdrawiam cieplutko.

   Usuń
 18. Gratuluję właściwego podejścia do tej uroczystości.

  Zapraszam do przeczytania mojego wpisu komunijnego.

  Pozdrowienia:)))

  OdpowiedzUsuń
 19. Masz wspaniałe wspomnienia, czytałam i oglądałam z przyjemnością. Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 20. Mnie także czeka Komunia u rodziny.
  Piękny tort :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że Komunie przypadają w maju, to piękny miesiąc na uroczystości. Życzę radosnych spotkań rodzinnych i pozdrawiam.

   Usuń
 21. Um dia um certo dia, talvez já não se possa,
  nesta vida, recomeçar.
  Não deixemos que o tempo passe e,
  com ele, a ocasião de recomeçar
  um dia que podemos encher de felicidade.
  Recomeçar de um ponto de um lugar.
  Recomeçar com um gesto, com uma palavra,
  com um abraço
  O sucesso nessa vida depende de nós ,
  mais acima de tudo de Deus.
  A você um abençoado final de semana.
  Beijos e meu eterno carinho.
  Evanir..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo piękny wiersz i słowa w nim zawarte. Bardzo za nie dziękuję. Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 22. Ja jestem z parafii tam gdzie posługę pełnił ksiądz Jerzy Popiełuszko. Niezwykle skromny człowiek. nasz proboszcz interesował się turystyką, kochał Tatry i tam urządzał obozy i kolonie dla dzieci. Syn na koloniach z kościoła był trzy albo cztery razy. I wracał zadowolony. Wszystko zależy od ludzi. Ksiądz to po prostu człowiek. Przy naszym kościele jest fundacja co organizuje różne rzeczy. na przykład kursy angielskiego itp. Tak, mięliśmy fart do proboszczów. Teraz tez jest dobry proboszcz. Pozdrawiam z pochmurnej Warszawy
  Vojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U Was pada, słyszałam w TV. My mamy piękne słońce ale nie jest za ciepło. Pogoda ostatnich dni jest dość dynamiczna i zmienia się co chwilę.
   Jak słyszę o mądrych księżach i akcjach jakie czynią, to serce rośnie. Nasi księża chyba tylko o pieniądzach myślą, takie odnoszę wrażenie. Mogłoby być tak pięknie i ludzie nie traciliby do kościoła zaufania.
   Miłego weekendu życzę.

   Usuń
 23. Klik dobry:)
  Piękna i wzruszająca Uroczystość. Jak dobrze, że dzieci mają mądrego księdza.
  Na jednej mszy komunijnej, w której uczestniczyłam, ksiądz rozprawiał o alokolizmie i patologicznych rodzinach. Przy tym co chwilę groził pięścią. Wnuczka mojej koleżanki zapytała, za co ksiądz groził i krzyczał, i się rozpłakała. Ze strachu miała opory przyjąć Komunię Św., bo się bała, jak się wyraziła: pięści.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 24. Sama widzisz, jak kapłani potrafią zrazić do siebie i dzieci i dorosłych. szkoda, ze nie uczy się ich miłości do bliźniego, bo takie odnoszę wrażenie, ze się nie uczy. nasza mała ma szczęście, a jej rodzice z przyjemnością idą na mszę w niedzielę. nam się wszystko podobało, uważam, ze uroczystość odbyła się na dobrym poziomie. Całuski.

  OdpowiedzUsuń
 25. Są i charyzmatyczni księża. W Gdańsku, Warszawie jest ich wielu. Kiedyś jeszcze w Gdańsku trafiłam na mszę po łacinie. Miałam wrażenie, ze ksiądz wraz z ludźmi śpiewa... Ale tu nie o to chodziło w tej uroczystości. Księżniczka wygląda na szczęśliwą ;)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Księżniczka była szczęśliwa, miała swoich gości. Pozdrawiam cieplutko.

   Usuń
 26. aż miło popatrzeć na te zdjęcia, od razu przypomniałaś mi Loteczko moich dziewczyn komunię... takie słodkie w tych sukienkach te dzieciaczki...pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieciaki są rozkoszne i przynoszą nam tyle radości. Miłych wiosennych dni życzę.

   Usuń

Sposób komentowania:
Wybrać-Nazwa Adres URL
Wpisać nazwę w pierwszym okienku
Adres URL w drugim - czyli adres bloga.
Anonimowi- nazwę proszę pisać w komentarzu.